ÖNMAGAMRÓL

A honlap aloldalain iskolai végzettségeimről, szakképesítéseimről, ismeretterjesztő, tudományos tevékenységemről olvashat információkat.

Az alábbiakban velem készült interjúk, illetve lexikon szócikkek érhetők el:

4 hozzászólás

  1. Tisztelt Miklós Tamás!
    A révfülöpi honismereti múzeumba szeretnék néprajzosként gyakornoknak menni, ELTE-BTK-néprajz szakáról. De ez csak akkor lehetséges ha van néprajzkutató a múzeumban. Kitől/ honnan tudok tájékozódni erről?
    Köszönöm a választ!

    1. Tisztelt Puskás Csenge!
      Tőlem, mint a gyűjtemény kezelőjétől. A révfülöpi Benke László Honismereti Gyűjteményben nincs néprajzkutató! Történész-muzeológusként társadalmi munkában, illetve heti 4 órában foglalkozom a gyűjtemény ügyeivel. Nyáron csak a kiállítás van nyitva, múzeumi termőrrel. A segítség (leltározásban) jól jönne, de nem vagyunk készek gyakornok fogadására. Ha Révfülöpön jár és elötte jelentkezik, szívesen bemutatom kisgyűjteményünket.
      Minden jót kívánva üdvözli:
      P. Miklós Tamás
      gyűjteménykezelő/vezető

  2. Tisztelt Tamás.
    Egy balatonfüredi épület eredetét, építés évét próbálom kideríteni, és így jutottam el önhöz.
    Az épület Balatonfüred Bajcsy Zs. Utca 17.szám alatt található. Az épület jelenlegi tulajdonosának nagyapja volt Dr.Cséri Zoltán, aki a Révfülöp Iskola utca 6. szám alatti villa tulajdonosa is volt.
    A villa kapcsán jutottam el önhöz.
    Dr. Cséry Zoltán feleségének ( Krassovány Elvíra)a családjáé volt a balatonfüredi épület. Krassovány Márton jómódú fakereskedő, üzletember volt.
    Jelenleg felújítás alatt van az épület és ehhez kellenének adatok.
    A kérdésem, hogy esetleg tudna e ebben nekünk segíteni.
    Üdvözlettel

    1. Tisztelt Szolnoki Úr!
      A helyi védettség alatt álló Balatonfüred Bajcsy Zs. utca 17. sz. épület a volt zsinagóga műemléki környezetében található, utolsó ismert helyrajzi száma: 1509. Az épület a hagyományos parasztház formáját idéző városias lakóház típus. Utcaképi szerepe jelentős, a közelmúltban a tömb belsejébe épített templom előkertjét jól szegélyezi. Védendő az épület utcai oromfalas homlokzata.
      Az 1940. évi évi háztulajdonos nyilvántartás szerint Krassovány Márton és Tóth Mária tulajdonában a Horthy Miklós (ma: Bajcsy-Zs.) u. 21. és 23. számú lakóingatlanok voltak az 1940-es házszámozás szerint. (Az 1940 előtti telekkönyvi nyilvántartásban a 2554. számú telekkönyvi betét: Kék dűlő és egyéb helyeken is Krassovány Márton és Tóth Mária tulajdonosok.)
      (Elképzelhető, hogy az épület helyén 1858-ban már állt itt egy lakóépület, a 81. sz. ház, a 631. sz. parcellán, 1858-ban Bedegi József és Szabó Mihályné voltak a tulajdonosok. Elképzelhető, de nem 100 %, lehet, hogy nem azonos a mai Bajcsy Zsilinszky u. 17. számmal. Az 1858-térképen 3 épület is látható a 631-es parcellán, de hogy ezekből melyik volt lakóépület … az 1858-as térképen a 631-es parcellán látható épületek közül egyik sem egyezik a ma látható alaprajzával, de az is igaz, hogy át is építhették időközben. Mindenképpen át kellene nézni az 1551. és 2554. sz. telekkönyvi betéteket a veszprémi levéltárban, vagy fotómásolatot kell kérni.)

      Krasován Krassován/Krasovány/Krassovány Mátyás (Márton) fakereskedő (Milova, 1893. február 21. – Balatonfüred, 1967. augusztus 17.) komáromi lakos „cégvezető” 1914-ben kötött házasságot Balatonfüreden Tóth Lídiával (*1893). Feleség 1917-ben elhunyt, 1919-ben az özvegy fakereskedő, cégvezető újra nősült, elhunyt felesége húgát, Máriát (*1894) vette el. Halálakor bejegyzett állandó lakcíme: Bajcsy–Zsilinszky u. 17. volt.
      Hivatalosan Mátyás volt a Márton!

      Dr. Cséry Zoltán Lajos Andor adótiszt, kispesti lakos és Krassovány Elvira Lídia balatonfüredi lakos 1942-ben kötöttek házasságot Balatonfüreden.

      Térségünkben van egy másik Cséry Zoltán (1881- ? ), aki körjegyző volt. Nemespécselyen született 1881-ben. A középiskolát Pápán, a közigazgatási tanfolyamot Budapesten végezte. Balatonfüreden kezdett gyakornokként dolgozni, majd több községben működött 1905-ig, amikor az aszófői körjegyzőség vezetője lett. Innen vonult nyugalomba 39 évi szolgálat után, 1938-ban. Jelentős szerepet játszott Aszófő fejlesztésében, a Levente Egyesület elnöke, a Polgári Lövész Egyesület titkára volt. Felesége, Engelbrecht Ilona révfülöpi származású volt, és itt Révfülöpön építettek villát. A Balatonfüredre nősült Cséryvel való rokonságáról nem tudunk, a családi kapcsolatok kutatást igyényelnek.
      Ennyi információval rendelkezem, amelynek többségét volt kollégám, Tóth-Bencze Tamás bocsájtotta rendelkezésemre. Esetleg ő hozzá még fordulhat: toth.bencze.tamas@gmail.com
      Üdvözlettel:
      P. Miklós Tamás

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük